Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Po roku 2025 už len na koňoch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Hlúposti o koňoch, elegantné riešenie je

a to sú malé úsporne ekologické ekonomické ľahké 2-miestne mestské autíčka. A čuduj sa svete, pri nich bude fungovať aj fyzika. Autíčko s 1/3 hmotnosťou a 1/3 max rýchlosťou bude potrebovať len 1/3 energie a tak vypustí len 1/3 emisií súčasných 5-miestnych 1,5 tonových hebied.
Len treba zmeniť myslenie automobiliek a myslenie ľudí.
 

Nuž hej

lebo bežná rodina bývajúca v mestskom paneláku má jedno auto na mestské nákupy, jedno na spoločné dovolenky, a ešte každý člen rodiny vlastné elektrické miniautíčko na dochádzanie do práce či za štúdiom (tie mini asi parkujú na balkóne, lebo dnes už aj na kraji Bratislavy parkoviská pri panelákoch praskajú vo švíkoch).
 

 

My starší si pamätáme: "Šetriť sa bude, nech to stojí čo to stojí" a "Mier ubránime aj keď tu neostane kameň na kameni". Extrémisti ostanú extrémistami, teraz sú to eko.
 

Veď to

Len ako ich zastaviť? Kto ich zastaví?
 

znova absolútne zlé chápanie

s trápnou paródiou o parkovaní na balkonoch. Každý člen rodiny nech má autíčko pre seba. Ale MALÉ mestské !
Ved ono už teraz tak je že pomaly každý člen rodiny má auto pre seba. Ale aké ? VEĽKÉ ! A práve toto je neúnosný stav. 3 veľké 1,5 tonové autá v rodine so spotrebou 10 litrov po meste je nonsens.
Namiesto nich 3 maličké priestorovo, hmotnostne, palivovo, cenovo.

A ani žiadne 1-miestne nezmyselné kone (trápna paródia autora, akože vraj nieto alternatívy) , ale 2-miestne mestské autíčka.

INESS sú bludári. Takéto mestské autíčka už sme mali vyrábať dávno, pred 30-mi rokmi a dnes by sme boli inde, ale týpky z INESS pred 30mi rokmi nabádali na výrobu "renomovaných" veľkých aut. Ano, máme tu teraz "renomované" veľké automobilky a autá a ako vidno, sme v slepej uličke a zdanlivo akože prestáva fungovať fyzika.
Ale nie nie, fyzika funguje, len mozgy týpkom z INESS a iným nefungujú. Fyzika a normálna myseľ totiž hovorí - nie veľké ťažké neekologické autá v mestách , ale malé ľahké ekologické približovadlá .
 

Realita

je, že milióny občanov sú radi, ak aspoň jedno pojazdné auto v rodine majú (často už-už zrelé do šrotu). Na viac niet peňazí. Takže to jedno auto musí byť univerzálne, schopné odviezť celú rodinu na rodinné akcie (svadba, pohreb, Vianoce, narodeniny,...), doviezť z nákupných centier v meste nákup na dva týždne, odviezť chorého člena rodiny k lekárovi, ale takisto sa ním možno musí živiteľ - hlava rodiny dostať denne do roboty, aj keby sa v 4-5 miestnom aute viezol sám. Niet reálnych alternatív. Alebo by ste takým rodinám dopriali zopár malých elektromobilov na prídel? Z daní všetkých? To by asi znamenalo ďalšie dane, ktoré sú už aj bez toho privysoké. Aj keby katastrofický scenár globálneho oteplenia vplyvom CO2 nebol hoax (podľa mňa je), proste EKO je luxus, na ktorý nemáme. Aj keď to z pohľadu majetnejších vrstiev v hlavnom meste môže vyzerať inak.
 

zlé kalkulovanie, žiadny eko luxus

malé mestské auto dnes bez dotácií a so všetkými nepotrebnými sprostosťami stojí v EU 9000 eur, pričom pri hromadnej výrobe a bez nepotrených sprostostí by cena mohla byť polovičná, v Číne je tretinová! Takže žiadny eko luxus , 4500x3ks=13500 eur, čiže 3 autíčka v cene jedného auta. Uspokojená rodina aj ekologia. Chce to len konečne prestať zadubene myslieť.
 

Neviem, kto je zadubený

Viem ale, že sú státisíce rodín, ktoré majú problém odložiť mesačne stovku-dve, a majú problém kúpiť v bazári 10-ročnú hrdzavú Fabiu na splátky, lebo nevedia zdokladovať dostatočný a stabilný príjem. Vysvetlite im, že v rámci uvedomelého prístupu si majú kúpiť tri autá namiesto jedného. Sú radi, že majú to jedno, a s námahou zbierajú peniaze aspoň na úplatok, aby to staré auto prešlo pri najbližšej STK/emisnej kontrole.
 

vôbec neide a nepôjde o uvedomelosť

Ak sa veľké "renomované" automobilky nespamätajú, tak tá 10-ročno_fábiovská rodinka si ani neškrtne. Lebo veľké "renomované" automobilky namiesto spamätania sa a poskytnutia ľuďom ekologické a ekonomické mestské autíčka ide zas a stále zadubeným smerom a tak veľké autá ešte "vylepšujú" že k spaľovaciemu agregátu pridávajú elektriku a hmotnosť a cenu ešte navyšujú. Ináč malé autíčko by bolo ako pořízovacími tak aj prevádzkovými nákladmi v cene 1/2 až 1/3 a tak rodina by nemala 1 veľké auto ale každému členovi rodiny by sa ušlo malé. Rodina, ktorá má aj na 3 autá, tak si ich kúpi a kúpili by si aj malé ekologické ale nemôžu, lebo veľké "renomované" automobilky kategoriu malých mestských aut zanovito ignorujú a tak na trhu nie sú, pričom mohli a mali byť už 30 rokov. Malé mestské autíčka sú 2-krát eko , eko-logické aj eko-nomické.
Žiadnu uvedomelosť netreba, treba také autíčka vyrábať a ľudia ekonomicky a následne aj ekologicky si ich kúpia ako najlepšiu alternatívu na pohyb po meste.
 


Najčítanejšie


 1. Peter Franek: Toto je taká blbosť, že jej ani nadpis neviem vymyslieť. 3 846
 2. Martin Ondráš: Ministrova pracovná metóda - vydieranie 2 119
 3. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 1 403
 4. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako 1 244
 5. Rudolf Pado: Chyť ma, Matovič, ak to dokážeš! 1 097
 6. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 1 031
 7. Ladislav Piršel: Ako by to vyzeralo, keby malo Mongolsko I. Matoviča? 1 004
 8. Simona Kyselicová: Kúpat' sa s kosatkami? Prečo nie! 922
 9. František Ivanič: Keď premiér vyhodí 498740 preferenčných hlasov cez okno. 910
 10. Michael Achberger: Vitamín D: Jeho prítomnosť je dôležitou ochranou voči chorobám, vrátane korony 748

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Klient je úplné h***o, nevie nič !
 2. Veronika Svabyova: Poézia
 3. Silvia Smolková: Tódovej "followeri"
 4. Lubomir Zahora: Obchod z diplomkami.
 5. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako
 6. Roman Hutira: Vzdelanie zadarmo má svoju cenu (Dánsko)
 7. Miroslav Binčík: Mrhanie zdrojmi, pohŕdanie silami. A kde je perspektíva?
 8. Veronika Svabyova: Radostná DSS
 9. Veronika Svabyova: Súrodenci
 10. Silvia Smolková: “Mŕtvy mafoš je dobrý mafoš. Zachvíľu budú všetci dobrí."


Už ste čítali?