Ako sa ekonomický hoax dostal do všetkých médií

Autor: INESS | 11.9.2019 o 7:51 | Karma článku: 5,43 | Prečítané:  2202x

Téma miezd je na Slovensku dlhodobo zneužívaná populistami, ktorí šíria medzi ľuďmi hoaxy. Píšu a hovoria, že mzdy Slovenských zamestnancov sú nespravodlivo nízke.

Tvrdia, že ľudia nedostávajú to, na čo majú nárok. Jeden takýto hoax sa dostal z článku zahraničného študenta do tlačovky odborárov a odtiaľ prakticky do všetkých médií. Aj do tých, ktoré proti hoaxom aktívne bojujú.

Vypustený hoax tvrdil, že slovenské zamestnanci majú 83 % produktivity ich západných kolegov, ale dostávajú len 40% z ich miezd. Teda platy na Slovensku by museli narásť až o 107,5 %, aby naši zamestnanci dostali to, na čo majú nárok.

Tieto čísla však boli vypočítane nesprávnou metodikou. Pri produktivite sa použili čísla upravené o cenovú hladinu medzi jednotlivými krajinami a pri mzdách sa naopak použili bežné ceny. Teda ceny, ktoré nezohľadňujú rôznu cenovú úroveň. Výsledok, hoci úplne nesprávny, zahral na emotívnu strunu Slovákov, ktorí vidia a cítia, že nie sú lenivejší ako ich nemeckí kolegovia, ale majú oveľa nižšie mzdy. Aká je teda pravda?

Ak použijeme seriózne štatistiky a porovnáme hrušky s hruškami, prídeme na to, že prakticky celý rozdiel „nespravodlivého odmeňovania“ sa vyparí. Podľa štatistík Eurostatu predstavuje podiel miezd zamestnancov na celkovej produktivite v starých členských krajinách 48 %. Na Slovensku je to 41 %. Teda v žiadnom prípade nemôžeme hovoriť o rozdieli 107,5 %. Nanajvýš pár percentuálnych bodov. A navyše v posledných rokoch sa aj tento nie veľký rozdiel rýchlo znižuje. Všetci počúvame o tom, že rastú mzdy rýchlejšie ako produktivita práce.

Pripusťme, že sa populisti ospravedlnia za prehnané tvrdenia, ale z požiadaviek neustúpia. Prečo by mal slovenský zamestnanec dostať 41% z jeho produktivity, keď jeho kolega zo západu dostane 48 %. Problém je, že aj tento malý rozdiel má svoje štatistické vysvetlenie. Analytik z Národnej Banky Slovenska spracoval štúdiu, kde sa pozrel podrobne, čo je zodpovedné za tento rozdiel a kde vzniká.

Odhalil, že prakticky vo všetkých odvetviach dostávajú slovenskí zamestnanci plus mínus rovnaký podiel ako ich západní kolegovia s výnimkou poľnohospodárstva, stavebníctva, odborných služieb a rekreácie. V týchto odvetviach dostávajú slovenskí zamestnanci skutočne len polovičný podiel oproti ich zahraničným kolegom. Určite vás hneď napadli dôvody. Toto sú odvetvia, kde môžeme očakávať vysoký podiel živnostníkov, jednoosobových s.r.o. a šedej a čiernej ekonomiky. To znamená, že môžeme očakávať, že mzdy budú umelo skreslené nadol, resp. sa ani nedostanú do štatistík.

Vyššie som však uviedol, že slovenskí zamestnanci majú v absolútnom vyjadrení skutočne oveľa nižšie mzdy ako napríklad ich nemeckí kolegovia. A pritom sa nesnažia menej a často pracujú v podobných fabrikách. Ako je to možné? Čo je skutočným dôvodom nižších miezd na Slovensku? Touto otázkou sa zaoberáme v novom videu: Kedy budeme mať platy ako Nemci?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?