reklama

Patrí Elon Musk z Tesly do väzenia? Alebo prečo je niekedy dobré porušovať zákony

Rozumný človek sa prispôsobuje prostrediu okolo seba. Nerozumný človek prispôsobuje prostredie sebe. Preto všetok pokrok závisí od nerozumných ľudí. George Shaw

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Robiť nelegálne veci nie je pekné. To je pravidlo. Každé pravidlo má však svoje výnimky. Napríklad, keď zákony píšu nacisti, je pekné ich nepočúvať a radšej porušovať. Existujú však aj prízemnejšie príklady ospravedlniteľného porušovania zákona. Niekedy je lepšie pýtať si odpustenie ako povolenie (nasledujúci text je úryvok z novej knihy: Pokrok bez povolenia) www.pokrokbezpovolenia.sk 

Tesla už desať rokov bojuje nielen o srdce zákazníka, ale aj o hlavu regulátora. Jej biznis model je totiž postavený na priamom predaji zákazníkom, čo však pôvodne nedovoľoval prakticky žiadny štát v USA. V minulosti si díleri áut vylobovali zákon, ktorý zakazuje automobilkám predávať ich autá bez sprostredkovateľa. S príchodom internetu sa proti tomuto zákonu snažili bojovať už aj existujúce automobilky. Neúspešne. Díleri v tomto majú jasno - neustúpia. Politici rovnako. Veď díleri patria k pravidelným prispievateľom na ich kampane! Podľa samotných dílerov ide o veľa - ide o ochranu spotrebiteľa! : „oni [díleri] investovali značnú časť kapitálu do komunity a sú preto viac oddaní v starostlivosti o lokálneho zákazníka.“ Kulisy sa menia, zápletka ostáva. 

Kde sa Tesle nepodarilo presvedčiť politikov, tam sa jej podarilo nájsť aspoň diery v zákone. Tesla napr. otvorila „galérie“ v Massachusetts a New Yorku, kde ukazuje svoje autá. Tvrdí, že dílerský zákon neporušuje, pretože na autách nie sú cenovky. Díleri sa sťažujú, že tieto „galérie“ sú náhodou otvorené v nákupných centrách. V Texase, kde Tesla čelí najväčšiemu odporu a doteraz nič nevyriešila, prevádzkuje 9 takýchto galérii. Reakciou dílerov boli samozrejme žaloby. Dnes už však proti Tesle a jej snahe o výnimku z regulácie nevystupujú len díleri, ale aj ostatné veľké automobilky. Napr. General Motors napísal otvorený list vláde v Ohio, kde vysvetľuje, že výnimka pre Teslu by priniesla nespravodlivú konkurenčnú výhodu a pokrivila trh. Preto žiadnu výnimku! V tomto čase sa Tesla súdi, alebo inak rieši regulácie v 8 štátoch USA. 

Ďalším príkladom dnes fungujúcej spoločnosti, ktorá okrem zákazníkov musela energiu venovať aj regulátorom bol eBay. eBay je niečo ako globálny garážový výpredaj, kde sme všetci od seba vzdialení na pár klikov. V priebehu pár sekúnd môžem ukázať obsah svojej garáže zberateľovi z Japonska, alebo nazrieť do garáže dôchodcovi z Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cena na tejto platforme pôvodne vznikala len ako výsledok aukcie. Nápad s vytvorením digitálneho garážového výpredaja, kde sa každý človek môže stať dražiteľom svojich vecí, sa však nepáčil každému. Vynechám teraz dodávateľskú sieť antikvariátov, „lovcov pokladov,“ ktorí fyzicky navštevovali ďaleké kúty sveta, aby na garážových výpredajoch našli skryté vzácnosti, či dílerov, ktorí robili spojky medzi nimi a starožitníkmi. Všetky tieto želiezka v reťazi mohli z kože vyskočiť, keď vďaka eBayu mohol Fero z Hriňovej predať svoju žehličku po prababke priamo zberateľovi Jurajovi z Bratislavy. Veľké množstvo ľudí, ich prešliapané tenisky, malé obchodíky a sklady nahradili nuly a jednotky, ktoré znížili transakčné náklady. Na ich smolu a na šťastie pre eBay neexistovali žiadne poriadne regulácie tohto biznisu. Nemali tak páku a museli sa prispôsobiť evolučnému tlaku súvahy ziskov a strát.

To však nebol prípad profesionálnych dražiteľov. Aj oni sa cítili ohrození, no mali regulačnú palicu. A psa na bitie nebolo treba dlho hľadať. Vlna regulácií, nových zákonov a obviňovania z porušovania zákona sa voči eBayu spustila v rokoch 2004-2005. V tom čase v štátoch ako Tennessee, Kalifornia, Florida, Maine, Missouri, či Texas začali regulátori navrhovať nové aukčné regulácie alebo rozširovať platnosť tých existujúcich aj na používateľov eBayu. Napr. v Ohiou to znamenalo, že ak chcel niekto predávať cez eBay, tak sa z neho mal oficiálne stať licencovaný dražiteľ. To znamenalo zaplatiť 200 dolárov za licenciu, uložiť zábezpeku 50 000 dolárov, absolvovať jednoročný vzdelávací program pre autorizovaného dražiteľa, spraviť písomné a ústne skúšky a absolvovať „prax“ ako dražiteľ v 12 aukciách. Ak si týmto dražiteľ neprešiel, tak mu hrozila pokuta 1000 dolárov a väzenie až 90 dní. Samozrejme, všetko v mene bezpečnosti a ochrany spotrebiteľa ako sa vyjadril jeden z obhajcov týchto regulácií: „Je síce pravda, že zákon prikazuje dodatočné kontroly, ale to je všetko pre dobro spotrebiteľov, napriek odporu online predajcov.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podobnou „regulačnou“ očistou a pokusom o zakazovanie si prešiel aj ďalší hrdina internetového obchodu PayPal. PayPal je komplement eBayu a rieši komplikácie s presúvaním peňazí. Je to bezpečnostná agentúra v kyberpriestore. S jej službami boli znova všetci spokojní až na etablované banky. Pozorného čitateľa asi neprekvapí, aké nástroje si veľké banky vybrali na konkurenčný boj proti Paypalu. Obvinili ho, že obchádza bankové zákony a vyzvali regulátorov, aby ho zakázali. A skutočne to aj chvíľu vyzeralo, že PayPal má problém. Slovami pôvodného zamestnanca Erica Jacksona: „Ak regulátor bude pokračovať v poľovačke na našu mladú spoločnosť v mene ochrany spotrebiteľa, tak to môže skončiť tak, že spotrebiteľom prestaneme poskytovať služby úplne.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ten istý človek sa posťažoval, že prežiť tvrdý konkurenčný boj bolo ťažké, rovnako ako bol ťažký boj proti ruskej mafii, ale to nebolo nič v porovnaní s regulátorom. Tam totižto nemohli využiť svoju podnikateľskú kreativitu a flexibilitu. Nakoniec to však bankám nevyšlo a PayPal nemusel začať podliehať tonám bankových regulácií. Preto ním môžeme dnes platiť. Mimochodom, pri zrode PayPalu stál okrem iných aj Elon Musk. Náhoda?

Ak Vás úryvok z knihy zaujal, viac informácii o jej vydaní nájdete na stránke tu

INESS

INESS

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  225x

Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva.iness.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu