reklama

2018 bol silný rok

A 2019 môže byť ešte silnejší. Aj vďaka vám, priaznivcom zdravého ekonomického úsudku, kritického myslenia a optimistov z technologického pokroku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Toto čítanie nie je to najkratšie, čo ste odo mňa dostali, jeho dĺžka má však svoje opodstatnenie. Dobre vieme, že každý druhý Slovák nie je len najväčším odborníkom na futbal, hokej, lyžovanie a biatlon, ale aj politickým a ekonomickým expertom. Vďaka prirodzenej tendencii pozerať sa do budúcnosti s optimizmom tiež zvykneme preháňať pri odhadovaní možných dopadov spoločenských javov (tento neduh vyčítajú kolegovia aj mne). Mnohým bolo (ex post) jasné, že v minulom roku sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej udejú zásadné (ex ante) politické zmeny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj sa udiali, aj nie.

Zmenil sa premiér, minister vnútra, či prezident policajného zboru. Občianska spoločnosť nabrala nový dych a spojila sa v pokračujúcich masových protestoch, ktoré sú najväčšou manifestáciou nespokojnosti obyvateľov tejto krajiny s politickým establišmentom za poslednú dekádu (ruka v ruke s nárastom popularity populistov a extrémistov, ku ktorým ich priaznivci tiež vzhliadajú ako k majákom antiestablišmentu).

Vláda z trojlístka koaličných strán sa však stále drží pri moci a pokračuje v generovaní zákonov, z ktorých sa netešia žiadni zamestnávatelia, podnikatelia, a ktoré v konečnom dôsledku poškodia aj tých, ktorí vládnucim politikom počas presadzovania týchto návrhov tlieskajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odvod pre reťazce, ktorý hneď po vstúpení do platnosti preukázateľne zvýšil ceny potravín; daň z poistenia; drastické zvyšovanie minimálnej mzdy a príplatkov ku mzde, ktoré komplikuje vstup na trh práce absolventom, nízko kvalifikovaným či tým, ktorí žijú v chudobnejších regiónoch; rozširovanie sociálnych balíčkov. A k tomu neochota šetriť v čase, kedy štátu vďaka ekonomickej konjunktúre do lona padla magická mana vo forme nečakaného nárastu príjmov. V roku 2018 mal k dispozícii o 5 miliárd eur viac ako pred tromi rokmi.

Stále je čo zlepšovať.

My v INESS vnímame za extrémne dôležité ekonomické vzdelávanie študentov. A nielen tých, ktorí sa po skončení strednej školy vyberú študovať ekonómiu. Ale práve stredoškolákov. Toto sú prvovoliči, ktorých na volebnú scénu každoročne vstupuje zhruba 40-tisíc. A toto sú tí, ktorým sa len zriedka dostane kvalitného výkladu o tom, ako analyzovať politické sľuby. „Postavím diaľnicu z Bratislavy do Košíc!“ buráca pred kamerou sympatický blonďák. Ktorý zo študentov sa však opýta principiálnu otázku: „A kde na to vezmeš peniaze?“ Volič v rozvinutej občianskej spoločnosti vie, že politik diaľnicu zo svojich úspor nepostaví a má len 3 možnosti, ako tento sľub naplniť. Buď 1) zvýši dane a ohrozí tak ekonomický rast v budúcnosti, alebo 2) si peniaze požičia a dlhy raz budeme opäť splácať za cenu nižšieho ekonomického rastu, pretože na ich splatenie budeme musieť zase zvýšiť dane, len o trochu neskôr, alebo 3) peniaze na postavanie diaľnice vezmeme niekde inde, kde budú potom chýbať. Napríklad v zdravotníctve alebo v školstve.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby sme podporili učiteľov, ktorí sa snažia ekonomické zákonitosti svojim študentom vysvetliť, vlani sme spustili vôbec prvý ročník Ekonomickej olympiády na Slovensku. Reakcia bola ohromujúca: po rozposlaní pár e-mailov a šetrnej Facebookovej kampani sa nám do súťaže prihlásilo viac ako 4000 študentov zo 120 stredných škôl z celého Slovenska!

Finále Ekonomickej Olympiády
Finále Ekonomickej Olympiády 

Spoznať víťazov trojkolovej súťaže bolo osviežujúce. Zároveň sme sa ale od učiteľov dozvedeli, že ako soľ potrebujú kvalitnú učebnicu ekonómie, ktorá by ich procesom výučby sprevádzala. Aj preto už tento rok stredoškolákom prinesieme učebnicu Ekonómia za 31 hodín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dopyt zo strany učiteľov uspokojujeme aj ďalšou formou: prostredníctvom vzdelávacieho projektu Cena štátu sa k nim vlani dostalo takmer 3000 plagátov Vesmír verejných výdavkov a prvýkrát sa nám podarilo plagáty dostať do každej lavice, nielen triedy. Pre učiteľov, ktorí sa prihlásili na odber noviniek (a ich počet narástol na úctyhodných 400) sme začali pripravovať videá, v ktorých vysvetľujeme princípy fungovania verejných financií.

Cena štátu na školách
Cena štátu na školách 

Vysvetľovať základné ekonomické princípy sa snažíme na všetkých frontoch. Napr. len v roku 2018 ste mohli v médiách zachytiť 1113 našich výstupov (TV 222, rozhlas 105, tlač 430, agentúrne správy a iné 356).

Prezentácia novej publikácie
Prezentácia novej publikácie 

V roku 2018 sme mali 52 vystúpení na konferenciách a diskusných fórach. Zorganizovali sme 20 podujatí (medzinárodné konferencie, domáce podujatia, či populárne #ekonomickereci)

Ekonomické reči sa uskutočnili už 16-krát
Ekonomické reči sa uskutočnili už 16-krát 

Vydali sme 14 policy štúdií na témy ako výdavky v zdravotníctve, zamestnávanie cudzincov, odvod pre reťazce, odluka vzdelávania od štátu, pružnosť zamestnávania, elektrická daň, lepšie súdnictvo, investičné stimuly a ďalšie.

Publikácie nájdete voľne ako pdf na iness.sk
Publikácie nájdete voľne ako pdf na iness.sk 

Vymenovať všetky aktivity v minulom roku by bolo na ďalšie 2 takéto maily. Zrak treba ale upierať do budúcnosti. V roku 2019 nás čaká ešte viac práce ako v roku minulom, a nielen preto, že sa zvolebnieva. Byrokratický index, tohtoročná Ekonomická olympiáda, spomínaná učebnica Ekonómia za 31 hodín, nová kniha Pokrok bez povolenia, projekt Reformátor zameraný na skvalitnenie podnikateľského prostredia, či chystané analýzy na zlepšenie hospodárskej politiky štátu, to je len výber z toho, čo pripravujeme pre tento rok.

A vy sa tohto všetkého môžete stať súčasťou. Môžete nám venovať 2 % z vašej zaplatenej dane, a my tieto prostriedky použijeme nielen v najlepšom zmysle princípu hodnota za peniaze, ale aj na veci, ktoré sú zmysluplné a predstavujú krok v lepšiemu a vzdelanejšiemu Slovensku.

Za vašu podporu vám v mene celého tímu INESS srdečne ďakujem.

Richard Ďurana

riaditeľ INESS

INESS

INESS

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  224x

Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva.iness.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu